Cooked Lettuce& Green Pea Salad / Pişmiş Marullu Bezelye Salatası

Bizim ülkemizde çok yaygın olmasada Uzakdoğu ülkelerinde marul pişirilerek de yenebiliyor. Marulu ilk defa pişirilmiş olarak Çinli bir arkadaşımın bizi davet ettiği akşam yemeğinde yemiştim. Sebzelerin besin değeri azalmasın diye mümkün olduğunca çiğ olarak tüketmeye çalışıyoruz ama arada farklı tatlar da hoşumuza gidiyor. İşte et yemeklerinin yanında iyi gidebilecek bezelye salatasının tarifi:
It is common to cook lettuce in far east countries. The first time I tried the cooked lettuce, I was at my Chienese friend’s house for dinner. Although we usually consume lettuce fresh because of its nutritional value, sometimes it is good to taste different flavours. Here is the recipe of the salad, nice with meat:
Malzemeler
8-9 yaprak marul veya 4-5 tane marul göbeği
4-5 sap yeşil soğan
3 yemek kaşığı zeytinyağı
3/4 bardak bezelye
tuz, karabiber
1/2 bardak su
Ingredients
8-9 leaf lettuce
4-5 piece green onion
3 spoon oil (prefer olive oil)
3/4 cup green peas
salt, black pepper
1/2 cup water
*1cup ~ 150 ml
Hazırlanışı
Marul yapraklarını 4er parçaya bölün. Yeşil soğanları doğrayın. Zeytinyağında 2-3 dakika kadar çevirin. Sonra bezelyeyi ve karabiberi de ilave edip 3 dakika kadar daha çeviriyoruz. En son tuz ve suyu ilave edip bezelyeler yumuşayana ve su çekilene kadar pişiriyoruz. *Dilerseniz tabağa aldıktan sonra çok az elma sirkesi ekleyebilirsiniz.
Afiyet olsun!
Preparation
Cut the lettuce leafs into 4. Chop up the green onions. Heat the oil, lettuce and green onions in a pan about 3 minutes and add the green peas and black pepper. Heat them all for another 3 minutes. Add the salt and water. Let the peas to be cooked and let water evaporate but watch the vegetables not to be burn.
Bon appetit 🙂
Advertisements
This entry was posted in China /Çin, Salad /Salata, Vegetable Dishes/Sebze Yemekleri, Vegeterian /Vejeteryan, zzCOUNTRY TASTES /ÜLKE LEZZETLERİ and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s