Jalapeno Poppers

İstanbul’da okurken Bağdat Caddesi’nde Old English Pub’a giderdik. İlk olarak orada jalapeno poppers yemiştim ve çok beğenmiştim. Sonrasında bu tarifi bulabilmek için epeyce uğraştım. Deneme yanılma yoluyla en sonunda istediğimiz tada ulaştık:

While I was studying at University in Istanbul, we were used to go to Old English Pub in Bagdat Street for fun. I eat jalapeno poppers there. I searched the recipe and found it. Now I sometimes cook Jalapeno Poppers:
Malzemeler
5 adet Jalapeno biberi ya da bütün satılan Jalapeno turşusu(Konserve olarak migros, kipa gibi marketlerde bulabilirsiniz)
40gr labne krem peynir (Ben pınarın labnesini kullanıyorum)
Bir dilim cheddar peyniri
1 yumurta
Galeta unu
sıvıyağ
Ingredients
5 pieces Jalapeno pepper or Jalapeno pickles
2table spoon cream cheese
1 slice cheddar cheese
1 egg
breadcrumbs
oil
Yapılışı
Jalapeno biberlerini ikiye ayırıp içlerini çıkartıyoruz. Bir kapa yumurtayı çırpıyoruz. Bir kaba galeta unu koyuyoruz. Bir kaptada krem peyniri ve küçük parçalara ayrılmış cheddar peynirini karıştırıyoruz. Jalapeno biberinin üzeri kaygandır bu nedenle biberin dış yüzeylerini hafif rendeliyoruz. (yoksa yumurta ve galeta unu tutmaz) Bu peynir karışımını yarım biberlerin arasına sürüp, diğer yarısı ile üstünü kapatıyoruz. Önce yumurtaya sonra galeta ununa ve tekrar yumurta ve galeta ununa bulayıp kızdırdığımız yağda bu biberleri kızartıyoruz. Çoook lezzetli oluyor. Afiyet olsun 🙂 

Preperation
Divide the peppers into two parts. Beat the egg in one cup. Put some breadcrumbs into another cup. Chop up the cheddar cheese and mix with cream cheese. Grate the outer surface of peppers. Coat the inside of half peppers by cheese mixture and cover them with the other half of the peppers. Dip the peppers into egg and bread it. Do this twice and make sure the pepper is totaly covered with breadcrumbs. Fry the peppers in oil. So yummy!

Bon appetit 🙂

Advertisements
This entry was posted in Appetizers /Başlangıç ve Mezeler, Mexico /Meksika. Bookmark the permalink.

One Response to Jalapeno Poppers

  1. Sevda says:

    Bende hep cafelerde yiyordum. Şimdi tarifinide öğrendim, hemen yarın deneyeceğim. Ellerine sağlık.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s