Sinkonta

Cuma günü eşimin ailesine ziyarete gittik. Annesi akşam yemeğinde bize farklı bir lezzeti olan sinkonta yapmış. Bu yemek Ege bölgesinde, özellikle de İzmir’de eskiden çok sık yapılan, şimdi ise pek fazla kişinin bilmediği bir tarif. Ben de cheerychef’de bu tarifi yayınlayarak eskilerden bir lezzeti sizlere hatırlatmayı istedim.

We went to dinner to my husband’s family last friday. My mother-in-law prepared sinkonta for the dinner. Although this appetizer used to be cooked often in the past, nowadays most of the people do not know the recipe.

Malzemeler
500 gr balkabağı
Nar ekşisi
2 Soğan
Un

Ingredients
500gr pumpkin
Pomegranate molasses
2 Onion
All purpose flour

Hazırlanışı
Balkabaklarını soyup, yıkayın. 1er cm kalınlıkta doğrayın.(Resim1) Soğanları soyup, yıkayın daha sonra enine doğrayın. Bir borcama biraz un serpin. 1,5 doğranmış soğanı borcamın en altına dizin. Sonra bir sıra balkabağı dizin, narekşisi ve un serpin. Bir sıra daha balkabağı serin, nar ekşisi ve un serpin. Kabaklar bitene kadar bunu tekrarlayın. En üst kata kalan, dilimlenmiş yarım soğanı da serpin. 35 dakika önceden ısıtılmış 190C fırında pişirin. En üstteki soğanlar biraz kızarana ve balkabakları yeterli yumuşaklığa gelene kadar biraz daha pişirebilirsiniz.Afiyet olsun!

Preperation
Peel the pumpkins and crosscut them (1cm thick-Pic1) Peel the onions and wash them and crosscut them also. Sprinkle flour in a baking tin. Lay1,5 onions on baking tin. Then lay 1row of pumpkins pieces on onions and pour pomegranate molasses, sprinkle flour and lay another row of pumpinks pieces.Continue this process untill the pumpkin pieces are ran out. Put the rest of the onions on the top of pumpkins and bake them 35minutes in a 190C preheated oven. Control the pumpkins are soft enough to eat, if not bake for another 10 minutes. Bon appetit 🙂

Advertisements
This entry was posted in Appetizers /Başlangıç ve Mezeler, Turkey /Türkiye, Vegeterian /Vejeteryan. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s